Tychy – dlaczego warto tu mieszkać?

Pomimo swej relatywnie krótkiej historii jako miasto Tychy rozwijają się bardzo dynamicznie i nie widać kresu tego rozwoju. Jeszcze 100 lat temu była to mała wioska w środku Puszczy Pszczyńskiej, w roku 1951 Tychy otrzymały prawa miejskie z planami stworzenia tu sypialni dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który miał być kołem zamachowym dla socjalistycznej gospodarki. W swym szczytowym okresie miasto liczyło ponad 190 tys. mieszkańców, ale odbywało się to na drodze zmian administracyjnych, poprzez włączenie w obręb Tychów kilku okolicznych miejscowości. Na dzień dzisiejszy Tychy liczą 128,5 tys. mieszkańców co i tak daje im miejsce w pierwszej trzydziestce największych miast Polski.

Tychy są przede wszystkim miastem o przemysłowym charakterze, co da się odczuć mieszkając tutaj. Mamy przede wszystkim browar, kilka dużych fabryk i zakłady poligraficzne Agory. Ale umiejscowienie pośrodku Puszczy Pszczyńskiej powoduje iż nie brak tu również terenów zielonych, co zadaje kłam powszechnej opinii, że Śląsk jest poprzemysłową pustynią. Jadąc pomiędzy Tychami a Pszczyną lasy ciągną się kilometrami, a momentami na horyzoncie prześwitują nam Beskidy. Przy południowej granicy Tychów znajduje się Jez. Paprocańskie, które jest miejscem w jakim mieszkańcy spędzają wolny czas, przede wszystkim gdy pogoda dopisuje.

Miasto Tychy rozbudowuje się bezustannie. To już nie tylko pobudowane w czasach PRL ogromne blokowiska, ale także mnóstwo domków jednorodzinnych i nowoczesnych apartamentowców. Na tyskim rynku mieszkaniowym trwa permanentny ruch. Każdego dnia ktoś sprzedaje lub kupuje mieszkanie lub dom. W tak dużym mieście jest sporo roboty dla rzeczoznawcy nieruchomości. Nie ma co tu kryć, mamy takie czasy, że przeważającą część nieruchomości kupuje się za kredyty hipoteczne, a rola rzeczoznawcy majątkowego w takim procederze jest bardzo istotna.

Gdy bank bada zdolność kredytową osoby jaka ubiega się o kredyt na zakup nieruchomości to sprawdza także wiarygodność ceny tej nieruchomości i w tym momencie rzeczoznawca majątkowy Tychy ma za zadanie zweryfikowanie, czy cena za jaką sprzedawca chce ją sprzedać ma pokrycie w rzeczywistości. Jest to element zabezpieczenia dla banku, który ponosi ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy i musi mieć pewną dozę pewności, iż w razie problemów nie będzie mieć problemów ze spieniężeniem nieruchomości na wolnym rynku.

W Tychach naprawdę jest z czego wybierać jeśli pragnie się zakupić jakieś mieszkanie czy dom. Do dyspozycji kupców jest mnóstwo mieszkań i domów z rynku wtórnego, które są w różnej kondycji. Przeważająca część pochodzi jeszcze z czasów Polski Ludowej, ale po 1989 roku budownictwo w Tychach nabrało rozpędu i wybierać można także w dużej ilości znacznie młodszych nieruchomości. Oprócz tego w mieście bez przerwy rozpoczynają się nowe inwestycje budowlane co daje szerokie perspektywy w zakresie kupna mieszkań z rynku pierwotnego.

Nie ma co kryć, Tychy są bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, co oddaje choćby i slogan reklamowy Tychów – Dobre miejsce”. Duża ilość zakładów i mniejszych firm daje dobre perspektywy w kwestii podjęcia pracy, a po pracy jest dużo alternatyw dla rekreacji: centra handlowe, restauracje, jeziora i góry.