Jak powiększyć małe mieszkanko?

Kartkując większość z czasopism wnętrzarskich można dostrzec fotografie przestronnych wnętrz domów, które niestety nie są w zasięgu większości osób mieszkających w Polsce. Jest tych przykładów aranżacji jednak tak sporo, że wiele z nas zaczyna sądzić iż jedynie znaczny metraż domu umożliwia danie upustu kreatywności w sprawie urządzania wnętrza.
Niemniej mieszkanie o małym metrażu, jakie występują u nas w przewadze, umożliwia być może jeszcze znaczniejsze możliwości nieszablonowego przystąpienia do tematu. Wypadałoby jednakże trzymać się kilku porad, które po dostosowanym do konkretnego przypadku rozwinięciu dadzą zadowalający efekt.

Zacząć należy od stwierdzenia, że kolorystyka lokalu w wydatnym stopniu rozstrzyga o poczuciu przestrzeni choćbyśmy miały do dyspozycji wyjątkowo ciasne mieszkanie. Pomalowanie ścian na ciemne i przytłaczające odcienie to pierwszy krok do wrażenia permanentnej klaustrofobii. Tymczasem jasne barwy sprawiają, że wnętrze optycznie zyskuje dodatkową przestrzeń. Niestety wiele z nas uważa, że to nudne i sztampowe, ale absolutnie nie musisz być zdana wyłącznie na biel ponieważ producenci farb do ścian mają w swych ofertach niezliczone palety odcieni spełniających wymagania ludzi wolących jasne kolory farb do ścian. Fenomenalny wynik dają modne ostatnio beże oraz szarości. Głębokie i intensywne barwy przeznaczaj do zaakcentowania szczegółów.

Nie mniej ważne dla wizualnego powiększenia mieszkania jest oświetlenie wnętrz. Więcej światła również zwiększa optycznie przestrzeń. Do rozświetlenia wnętrza można także zastosować lustra, które położone pod właściwym kątem odbijają światło od okna i oświetlają nim pomieszczenie. Lustra mogą także sprawić złudzenie obfitszej głębi co rzecz jasna nie pozostaje bez wpływu na wrażenie powiększenia wnętrza – o ile tylko ustawisz je naprzeciw ściany z obfitszą ilością ozdób, które odbite od tafli zwierciadła wywołają wrażenie, że pokój jest większy niż w rzeczywistości.