Tradycja dekorowania domu na Boże Narodzenie

Coraz to chłodniejsza pogoda za oknem jest dla nas niewątpliwym sygnałem, że mamy już jesień, a jak wiadomo zaraz po niej nastaje zima. Zimą powinno być biało od śniegu, ale zamiast tego coraz częściej zima u nas wygląda jak przedłużenie jesieni, tylko jest zimniej. Jest pochmurno, błotniście, w niczym nie przypomina to tych zim jakie znamy z dzieciństwa kiedy to można było iść na sanki, ulepić bałwana przed domem albo poślizgać się na ślizgawce. No i rzecz jasna nie mogliśmy się doczekać Bożego Narodzenia oraz oczywiście prezentów jakie znajdziemy pod choinką.

Ale niestety, od co najmniej kilku lat nie uświadczymy śniegu na Boże Narodzenie więc musimy się ratować w inny sposób żeby móc odczuwać tę magię świąt. Zasadniczo pozostaje nam przyozdobienie domu wewnątrz w bożonarodzeniowe motywy aby mieć chociaż namiastkę tego jak powinny wyglądać prawdziwe święta Bożego Narodzenia, które na każdej kartce świątecznej nie mogą obyć się bez śniegu. Całe szczęście, że przynajmniej nie ma teraz problemów ze zdobyciem odpowiednich dekoracji bożonarodzeniowych, które można wykorzystać do udekorowania mieszkania na święta Bożego Narodzenia.

Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że najważniejszym motywem dekoracyjnym świąt Bożego Narodzenia jest choinka, a niekiedy jeszcze szopka betlejemska. Choinka jest tym symbolem, który zna każde dziecko i cieszy się na samą myśl o jej ubieraniu. Dawniej robiliśmy na choinkę ozdoby z papieru, do dziś pamiętam sklejanie łańcuchów na choinkę z kolorowego papieru. Teraz wszystko co potrzebujemy aby ubrać choinkę dostaniemy bez kłopotu w sklepie: bombki, rozmaite światełka, błyszczące łańcuchy i całą masę różnorodnych dekoracji bożonarodzeniowych. Każdego roku staramy się aby choinka była coraz to piękniejsza, a najlepiej jeśli jest to prawdziwe drzewko, które pachnie lasem.

św. MikołajChoinka jest chyba najważniejszą dekoracją świąt Bożego Narodzenia ale nie powinniśmy zapominać również o innych dekoracjach. Często w czasie świąt zobaczyć można w oknach zawieszone różne światełka, ja bardzo lubię te w formie gwiazdy betlejemskiej, które mienią się różnymi kolorami. Popularne staje się także wieszanie w oknach różnych zawieszek z symbolami świąt albo zimy, np. z mikołajami, reniferami, bałwankami czy temu podobnymi. Nie raz nie dwa spotkamy także wieńce zawieszone na drzwiach frontowych domów. Dzięki internetowi można teraz znaleźć wiele poradników pokazujących jak można samodzielnie wykonać mnóstwo interesujących dekoracji bożonarodzeniowych. W taki sposób możliwe jest udekorowanie domu w bardziej pomysłowy sposób a przy okazji lepiej wczujemy się w nastrój świąteczny.

Do świąt pozostało już naprawdę niewiele czasu, może się wydawać że z wszystkim zdążymy ale kiedy jesteśmy tak zabiegani na co dzień te niecałe trzy miesiące miną nam nim się spostrzeżemy. Chyba lepiej już zawczasu małymi kroczkami zacząć przygotowania do ozdobienia domu na nadchodzące święta.