Wypukłości na ścianach

Zwiedzając stare pałace albo inne budynki zbudowane przed wojną często rzuca się nam w oczy ogromna ilość zdobień jakie widzimy na ścianach i na sufitach. Noszą one nazwę sztukaterii. Ludzie dzielą się z grubsza na tych, którzy wolą surowe formy oraz takich, którzy nade wszystko przedkładają blichtr i dekoracje. Za sprawą tych drugich sztukateria wróciła do łask ponieważ jest to doskonały sposób nie tylko na ozdobienie wnętrza ale również zamaskowanie pewnych jego mankamentów.

sztukateriaDzięki zastosowaniu elementów sztukaterii możemy w wydatny sposób podkreślić pewne miejsca w pokoju dodając im uroku i czyniąc je bardziej niezwykłymi. Można tego dokonać na wiele sposobów. Przykładowo interesująco będzie wyglądać sztukateria w obramowaniu drzwi lub okien. Spowoduje to wrażenie jakby były one w ramkach. Można dodatkowo je podkreślić malując na inny kolor niż ściana lub na kolor w jakim jest element, który chcemy podkreślić (np. w kolorze framugi jeżeli sztukaterią otoczone są drzwi). Ciekawym rozwiązaniem przełamującym pustkę ściany jest wykonanie na niej jakby ekranów obramowanych sztukaterią i pomalowanych wewnątrz na inny kolor niż otaczająca je ściana. Wewnątrz takiego ekranu można następnie np. zawiesić zdjęcia, nie będą nawet potrzebne szczególnie ozdobne ramy bo rolę tę spełni sam ekran.
Innym interesującym zastosowaniem sztukaterii może być zamontowanie jej na wystających ze ściany półeczkach z kartongipsu albo otoczenie nią wkładu kominkowego.

Najpowszechniej jednak spotykamy sztukaterię na łączeniu sufitu ze ścianą, to praktyka stosowana od bardzo dawna. Można w ten sposób zamaskować pewne cechy wnętrza. Jeżeli jest ono dość wysokie to przyklejając sztukaterię poniżej sufitu możemy wizualnie obniżyć sufit przez wprowadzenie kontrastu (im szersza sztukateria tym większy efekt). Możliwe jest również podwyższenie niskiego sufitu przez doklejenie sztukaterii w taki sposób by zlikwidować kąty proste pomiędzy ścianami a sufitem, efekt będzie widoczniejszy jeśli ściana jest tego samego koloru co sufit. Często stosuje się także medaliony ze sztukaterii jako oprawa zawieszonej na sklepieniu lampy, maskuje to m.in. kostki służące do podłączenia lampy do instalacji elektrycznej.

sztukateria1

sztukateria2