Urządzanie pokoju dziecinnego

pokój dziecięcyPomieszczenie dedykowane dla dziecka powinno być nie tylko ergonomiczne, lecz także musi przedstawiać jego osobowość oraz zainteresowania. By dziecko czuło się w swym pokoju odpowiednio oczekiwane jest stworzenie przyjaznego, pełnego jaskrawych kolorów nastroju. Kolorystyka pokoju dziecinnego powinna wywierać wpływ na kreatywność dziecka, a więc nie musimy unikać zestawiania licznych kolorystycznych mutacji w scaleniu z konwencjonalną bielą i szarością (dzięki temu chwytowi przez kontrast wyraźne kolory będą właściwie wyeksponowane). Tak samo idealnym rozwiązaniem jest zaimplementowanie tapety (bądź fototapety) na fragmencie ściany (nie koniecznie od razu na całej ścianie) w desenie, które naszemu dziecku mogą przypaść do gustu.

Nie zaniedbujmy akcesoriów do składowania rzeczy dziecka takich jak zabawki, książki, przybory szkolne. Skoro w przewadze przypadków pokój dziecka nie zajmuje znacznej powierzchni (albo dzieli go ze swym rodzeństwem) należałoby sięgnąć po dodatki oraz meble, które dopuszczą upchnięcie znaczniejszej ilości rzeczy na dosyć umiarkowanej powierzchni – znakomicie sprawdzają się meble o konstrukcji modułowej, skrzynki z plastiku lub podwieszane schowki z tkanin. Należałoby od najmłodszych lat szkolić dzieci do organizacji oraz porządku.

Dla nastolatków niemałe znaczenie ma także biurko, przy jakim odrabiają zadania szkolne i uczą się, bawią na komputerze, czytają albo malują. Jego wielkość można łatwo powiększyć poprzez nadstawki z szufladami albo relingi przymocowane do ściany, na jakich można powiesić więcej pojemników na konieczne dziecku przedmioty.