Architekt wnętrz

Jeżeli masz wystarczająco dużo czasu na pogodzenie obowiązków domowych z pracą zawodową to szczerze ci zazdroszczę. Podobnie jak większość osób nie jestem w tak komfortowej sytuacji. Aby domknąć budżet domowy przeważająca liczba ludzi musi wybrać co jest dla nich priorytetem i skupić się na jednej rzeczy. Są również tacy, który nie narzekają na brak pieniędzy, ale praca zawodowa jest dla nich celem samym w sobie i poświęcają się jej bez reszty. Oni również chcą mieszkać ładnie i wygodnie, ale w odróżnieniu od statystycznego Polaka stać ich na to. Nie mając dość czasu na urządzenie swojego mieszkania angażują projektantów wnętrz by zrobili to za nich.

wnetrze

Architekt wnętrz jest specjalistą, który zawodowo urządza mieszkania innych ludzi. W odróżnieniu od architektów budowlanych nie jest potrzebne ukończenie specjalistycznej szkoły i uzyskanie dopuszczenia do zajmowania się tym zawodem. Wystarczy pasja i ogólna wiedza, która płynie z zainteresowania tematem by z powodzeniem wykonywać profesję architekta wnętrz. Myliłby się jednak ten, kto powiedziałby że to wystarczy. Oczekiwania klientów są spore i przed przystąpieniem do aranżacji wnętrza architekt wnętrz musi pokazać klientowi swoją wizję. Wizję taką pokazuje się na wizualizacjach tworzonych w specjalnych programach do projektowania wnętrz. Programy te nie są tanie i jest to pierwsza bariera wejścia do zawodu. Przydatna jest ogólna wiedza o projektowaniu, o tym jakie materiały można ze sobą łączyć, a także umiejętność odręcznego szkicowania. Po zatwierdzeniu projektu przez klienta architekt wnętrz może przystąpić do jego wdrożenia, ale czasem na tym jego rola się kończy jeśli klient samodzielnie ma zamiar zająć się dalszymi etapami prac. przyboryProjektant wnętrz zawsze może jednak przeprowadzić nadzór autorski nad wdrożeniem jeśli obie strony tak ustalą. O ile architekt wnętrz uczestniczy we wdrożeniu swojego projektu wymagana jest od niego wiedza o technologiach wykańczania wnętrz by efektywnie nadzorować czynności wykonywane przez ekipę remontową. Taka wiedza jest przydatna także na etapie projektowania by mieć pojęcie o realności wdrożenia projektu i związanych z tym kosztami. Projektancie wnętrz uczestniczą nieraz także w zakupach materiałów i artykułów dekoracyjnych potrzebnych do przeprowadzenia metamorfozy wnętrza, które urządzają. Bardzo często już na etapie wykonywania projektu biorą pod uwagę te a nie inne materiały i dekoracje, które można zakupić w określonych miejscach. Często się zdarza, że współpracują z hurtowniami artykułów dekoracyjnych i materiałów budowlanych i otrzymują upusty co bywa opłacalne dla zleceniodawcy.

Takie zajęcie wiąże się z wieloma wyjazdami na pomiary i koordynację prac, ale w przypadku gdy zleceniodawca oczekuje jedynie samego projektu można wykonywać tę działalność w formie zdalnej bez uwiązania do lokalnego rynku.